Stymulatory tkankowe
Do stymulatorów tkankowych zaliczna jest szeroka gama wyrobów medycznych stosowanych w celu poprawy wyglądu skóry.
Poprzez podanie (iniekcję) do skóry właściwej lub tkanki podskórnej substancji stymulujących regenerację dochodzi do aktywowania procesu wytwarzania naturalnych substancji: elastyny, kolagenu, które odpowiadają za elastyczność i "gęstość" skóry.
Opis
NA CZYM POLEGA ZABIEG?
Większość stymulatorów tkankowych podawana jest drogą iniekcji (przy użyciu cienkich i krótkich igieł) lub za pomocą kaniul (jest to dłuższa igła z tępym końcem), gdy preparat należy wprowadzić głęboko do tkanki podskórnej lub, gdy substancja ma gęstą konsystencję. Większość zabiegów iniekcyjnych poprzedzana jest znieczulenim skóry przy użyciu kremu. Krem znieczulający nakłada się na oczyszczoną z makijażu skórę i na efekt znieczulenia należy poczekać około 20-30 minut.
Przed zabiegiem skóra jest odkażona, każda procedura medyczna jest wykonywana w warunkach jałowych, po to aby zachować bezpieczeństwo w trakcie zabiegu. Czas trwania zabiegu zależy od ilości preparatu i powierzchni zabiegu. Zwykle samo podanie stymulatora tkankowego trwa około 15-30 minut. Po zabiegu na skórę można nałożyć sterylne preparaty nawilżające lub maskę.Efekty
PRZED I PO
Zabieg
WAŻNE INFORMACJE
JAKI PREPARAT WYBRAĆ
W każdym przypadku stymulator tkankowy dobierany jest indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. W trakcie konsultacji przedzabiegowej lekarz zbiera wywiad medyczny, bada pacjentkę/ta, ocenia stan skóry i proponuje optymalny preparat. Każdy ze stymulatorów tkankowych ma inne właściwości, różni się konsystencją i ma bardzo precyzyjnie przedstawione przez producenta wskazania.
Do stymulatorów tkankowych zalicza się substancje: aminokwasy, polinukleotydy, kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia, kolagen.
ILE TRWA GOJENIE PO ZABIEGU
Na skutek nakłuć na skórze moją się pojawić drobne siniaki, obrzęk, które samoistnie wchłaniają się w ciągu kilku dni (w niektórych przypadkach zdarza się, że gojenie trwa dłużej).W pierwszym tygodniu po zabiegu należy chronić skórę przed zakażeniem, nie wolno korzystać z basenu i sauny. Makijaż wolno wykonać na drugi dzień po zabiegu.
JAKIE MOGĄ BYĆ POWIKŁANIA
Każda procedura i substancja może wiązać się z ryzykiem powikłań. Po stymulatorach tkankowych mogą wystąpić miejscowe odczyny alergiczne i zapalne, odległym powikłaniem może być wystąpienie ziarniniaków. Ważne, aby przed zabiegiem nie zataić przed lekarzem żadnych chorób, przyjmowanych leków, które mogą wchodzić w interakcje, alergii (uczuleń) oraz przestrzegać zaleceń pozabiegowych, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko wystąpienia powikłań.
ILE UTRZYMUJĄ SIĘ EFKETY ZABIEGU I CZY ZABIEG TRZEBA POWTÓRZYĆ
Efekt działania stymulatorów tkankowych pojawia się stopniowo i poprawa jędrności skóry zaczyna być widoczna dopiero po około 3 tygodniach, gdyż tyle trwa proces kolagenogenezy (tworzenie się kolagenu) i utrzymuje się kilka miesięcy. W przypadku kwasu polimlekowego i hydroksyapatytu poprawa elastyczności skóry utrzymuje się nawet do około 2 lat.
W zależności od stanu wyjściowego skóry, którą poddajemy zabiegowi zależy, czy zabieg należy powtórzyć. U osób w dojrzałym wieku, ze skórą wiotką, zwykle zaleca się serię kilku zabiegów w odstępach co około 4-6 tygodni.