Powiększenie

piersi

implantami

Kraków

 

Powiększenie piersi implantami

Powiększenie piersi implantami silikonowymi to metoda chirurgiczna służąca do powiększania piersi, wyrównywania asymetrii piersi lub rekonstrukcji piersi.

NA CZYM POLEGA ZABIEG POWIĘKSZENIA PIERSI IMPLANTAMI SILIKONOWYMI

Zabieg powiększania piersi implantami polega na wprowadzeniu implantu silikonowego do loży wypreparowanej pod gruczołem piersiowym. Możliwe są dwie przestrzenie, do których wkładane są impanty.

Metoda pod gruczoł (pod powięź mięśnia piersiowego, czyli blaszkę powierzchowną powięzi piersiowej oddzielającą mięsień od gruczołu i tkanki podskórnej) umożliwa pokrycie implantu własnym gruczołem piersiowym, bez konieczności uszkadzania mięśnia piersiowego większego.

Metoda pod mięsień (ang.dual plane) polega na tym, że górną 1/3 część implantu wkłada się pod poprzecinany i uniesiony mięsień piersiowy większy, a pozostałe 2/3 implantu przykrywa się gruczołem piersiowym. Obecnie, przy użyciu miękkich, plastycznych w dotyku implantów o gładkiej torebce (jest to nanotekstura lub mikrotekstura) włożenie implantu pod gruczoł, bez uszkadzania mięśnia, umożliwia uzyskanie gładkiego, spadzistego dekoltu, bez ryzyka wystąpienia mimiki implantów. Mimika to poruszanie się implantów włożonych pod mięśniem w trakcie, gdy pacjentka porusza ramionami.

Wybór rodzaju i kształtu implantu (okrągły lub anatomiczny) zależy od budowy ciała Pacjentki oraz oczekiwanego rezultatu. Kształt implantów piersiowych dobiera się w zależności od budowy anatomicznej piersi i klatki piersiowej pacjentki. Zabieg umożliwia na trwałe powiększenie piersi, i zgodnie z zaleceniami producenta nie wymagają okresowej, profilaktycznej wymiany.
 

IMPLANTY PIERSI KRAKÓW

GDZIE WYKONUJE SIĘ CIĘCIE PRZY POWIĘKSZENIU PIERSI ZA POMOCĄ IMPLANTÓW I CZY BLIZNA BĘDZIE WIDOCZNA

Nacięcie przy wszczepianiu implantów wykonywane jest najczęściej w fałdzie podsutkowym, rzadziej z dostępu przez otoczkę brodawki lub pod pachą. Blizna w fałdzie podsutkowym ma około 4-5m długości i po zagojeniu (trwa to około 10-14 dni) ulega procesowi modelowania (tzn. staje się bardziej miękka i blednie) w ciągu około 6-12 mcy. Położenie blizny w naturalnym fałdzie pod piersią powoduje, że w pozycji stojącej jest ona zasłonięta przez pierś.

CZY KONIECZNA JEST WYMIANA IMPLANTÓW WRAZ Z UPŁYWEM CZASU

Nie ma obowiązku wymiany implantów. Jedyną koniecznością są przypadki: pęknięcia implantu lub innych powikłań (np. wystąpienie torebki włóknistej ang.„capsular contracture”).

Kształt piersi jednak z wiekiem zawsze się zmienia, również po wszczepieniu implantów które przez swój ciężar mogą przyspieszać opadanie biustu, dlatego też część pacjentek po latach np. po karmieniu piersią, po odchudzaniu decyduje się na ponowną korektę kształtu i rozmiaru piersi.

JAKIE MOGĄ WYSTĄPIĆ POWIKŁANIA PO POWIĘKSZENIU PIERSI ZA POMOCĄ IMPLNATÓW

Powikłania mogące powstać po powiększeniu piersi implantami są stosunkowo rzadkie, mogą to być: krwiak, przedłużone gojenie lub rozejście rany, uszkodzenie opłucnej, przemieszczenie implantu, zaburzenia czucia skórnego, powstanie torebki włóknistej (capsular contracture). Do powstania torebki włóknistej może dojść kilka lub kilkanaście lat po zabiegu. Jest to jedno z najpoważniejszych powikłań po powiększeniu piersi implantami i wymaga leczenia operacyjnego.
 

Zabieg


WAŻNE INFORMACJE

 

CZY IMPLANTY PIERSI POWODUJĄ RAKA PIERSI

Implanty nie wywołują raka piersi! Udokumentowano jednak związek implantów z występowaniem anaplastycznego chłoniaka wielkokomórkowego BIA-ALCL – rzadkiego podtypu chłoniaka, charakteryzującego się tym, że występuje w obrębie torebki włóknistej i jest miejscowo złośliwy. Obecnie uważa się, że chłoniak związany jest z grubą, szorsktą teksturą niektórych implantów. Leczenie polega na usunięciu torebki wraz z implantem.

CZY PO POWIĘKSZENIU PIERSI IMPLANTAMI MOŻNA KARMIĆ PIERSIĄ

Ważne, żeby pamiętać o tym, że po zabiegu powiększenia piersi za pomocą implantów wkładanych z dostępu w fałdzie podpiersiowym możliwe jest karmienie piersią (jedynie dostęp przez otoczkę brodawki to uniemożliwia, gdyż w związku z nacięciem wokół otoczki mogą zostać trwale uszkodzone przewody wyprowadzające) .

CZY PO POWIEKSZENIU PIERSI IMPLANTAMI MOŻNA WYKONYWAĆ PROFILAKTYCZNE BADANIA OBRAZOWE (USG piersi, mammografię)

Implanty piersi nie są przeciwwskazaniem do badań profilaktycznych i nie opóźniają wykrycia raka piersi. Każda kobieta zagrożona jest ryzykiem wystąpienia raka piersi i w celu wczesnego wykrycia raka zaleca się regularne kontrole (badanie USG piersi, a u Pań po 40 rż również mammografia)

WSKAZANIA DO ZABIEGU

niedorozwój piersi, asymetria piersi, piersi bulwiaste (tubularne), utrata objętości piersi (np. po karmieniu, po odchudzaniu), względy estetyczne (o tych decyduje wybór pacjentki), rekonstrukcja piersi po mastektomii

PRZECIWSKAZANIA

ogólny zły stan zdrowia, zaburzenia krzepliwości krwi, nieleczone choroby np. cukrzyca, zaburzenia hormonalne tarczycy, rak piersi, ciążą i karmienie piersią, choroby tkanki łącznej

WYMAGANE BADANIA

Panie przygotowujące się do zabiegu powiększenia powinny posiadać aktualne badanie USG piersi (u Pacjentek po 40 r.ż. Konieczna jest również mammografia ) - ważne do 6 mcy przed zabiegiem. Pozostałe badania laboratoryjne, obrazowe oraz konieczne konsultacje zlecane są na konsultacji przed zabiegiem.

REKOWALESCENCJA

Rekonwalescencja po powiększeniu piersi implantami trwa około 6-8 tygodni. Na drugi dzień po zabiegu Pacjentka wypisana zostaje do domu. Ważne, aby zapewnić sobie opiekę bliskiej osoby i transport ze szpitala. W trakcie rekonwalescencji obowiązuje całkowity zakaz uprawiania sportów, tańca, leżenia na brzuchu, dźwigania. Piersi należy chronić przed urazem. Nie wolno korzystać z basenu, sauny, opalać się. Obowiązuje noszenie całą dobę (zdejmowny jest wyłącznie do kąpieli i pielęgnacji skóry) specjalistycznego stanika pooperacyjnego i pasa piersiowego, który stabilizuje górny biegun implantów i pomaga w leczeniu obrzęku.

CZY PO ZABIEGU USWANE SĄ SZWY SKÓRNE

Skóra zeszywana jest kilkoma warstwami nici wchłanialnych (gojenie skóry trwa około 10-14 dni i nie wymaga zdjęcia szwów), w tym czasie nie wolno rany moczyć i stosować na ranę żadnych kosmetyków.

NALEŻY PAMIĘTAĆ

Implanty silikonowe stanowią obciążenie dla skóry piersi oraz dla kręgosłupa. Na skutek zwiększonego obciążenia piersi mogą szybciej opadać. Po zabiegu konieczne jest noszenie stabilnego, podtrzymującego biust stanika. Ostateczny efekt estetyczny zależy od indywidualnych cech pacjentki (między innymi jędrności skóry i tkanki podskórnej, wielkości wyjściowej piersi przed zabiegiem). Aby efekt zabiegu trwał jak najdłużej należy dbać o stabilną masę ciała i nosić podpierający i stabilizujący piersi, dobrze dobrany biustonosz.
 

Opinie


PACJENCI PO ZABIEGU

 

Jeżeli masz pytania, skontaktuj się z nami!