Możliwości medycyny i chirurgii plastycznej w odmłodzeniu okolicy oczu.

Nowoczesne, inwazyjne zabiegi estetycznej umożliwiają zadbanie i odmłodzenie skóry powiek. Każda metoda daje określone rezultaty, ale niesie ze sobą możliwe powikłania. Żeby była bezpieczna, powinna być zastosowana przez doświadczonego specjalistę chirurgii plastycznej i dobrana indywidualnie dla danej Pacjentki.

 

BOTOX

Prosty i od wielu lat cieszący się ogromnym powodzeniem zabieg, przez niektórych nazywany zabiegiem „lunchowym”, bo trwa kilka minut. Co daje botoks? Toksyna botulinowa osłabia pracę mięśni na kilka miesięcy (około 2-4 miesiące), zapobiega pogłębianiu się zmarszczek mimicznych, ale nie wygładza statycznych bruzd w skórze. Powikłaniem niewłaściwie wykonanego zabiegu może być np. opadnięcie powieki.

 

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE

Iniekcje śródskórne okolicy powiek (nie samych powiek!) osoczem bogatopłytkowym to bezpieczna, naturalna metoda regeneracji skóry, powoduje pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu. Na efekty działania osocza trzeba jednak poczekać. Proces odnowy kolagenu zaczyna się po około 3 tygodniach od zabiegu. Najlepsze rezultaty daje kilka zabiegów, powtórzonych w odstępach 1-1.5 miesiąca.

 

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA (DERMAPEN)

Bardzo krótkie i cienkie igły zastosowane w urządzeniu do mezoterapii mikroigłowej powodują powierzchowne uszkodzenie naskórka i dzięki tym drobnym urazom pobudzają skórę do regeneracji. Zabieg uzupełnia się stosując na podrażnioną skórę np. osocze bogatopłytkowe lub stężoną witaminę C. W dniu zabiegu skóra jest zaczerwieniona, może trochę szczypać. Już na drugi dzień widać efekty zabiegu- skóra jest rozświetlona i jędrna, można też wykonać makijaż.

 

MEZOTERAPIA IGŁOWA

Mezoterapia pozwala na wprowadzenie aktywnych substancji w głębsze warstwy skóry okolicy oczu lub całej twarzy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W zależności od potrzeb skóry dobiera się odpowiedni preparat, np. nieusieciowany kwas hialuronowy, który ma właściwości silnie ujędrniające i nawadniające skórę, wygładza płytkie zmarszczki. Konsekwencją nakłuć mogą być niewielkie siniaki na skórze, które zwykle wchłaniają się po około tygodniu. Na drugi dzień po mezoterapii można stosować kosmetyki na twarzy i wykonać makijaż.

 

BLEFAROPLASTYKA

Co zrobić, gdy wygląd powiek nie ulega poprawie po mniej inwazyjnych zabiegach? Ostateczny, ale również najbardziej spektakularnym rozwiązaniem jest chirurgiczna poprawa wyglądu powiek. Wskazaniem do blefaroplastyki jest nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej w zakresie powiek górnych, który powoduje „ciężkość” powiek i zmęczony wyraz twarzy.

Plastykę powiek górnych wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym, zabieg trwa około godzinę. Przed zabiegiem konieczne jest badanie okulistyczne oczu, badanie stanu skóry i mięśni powiek. Rekonwalescencja po zabiegu trwa około 2-3 tygodni.

 

Operacja powiek dolnych najczęściej przeprowadzana jest w sedacji lub pełnym znieczuleniu ogólnym. Wskazaniem do zabiegu jest nadmiar wiotkiej skóry i „sowi” wygląd oczu. Podczas zabiegu usuwana jest wiotka skóra i niekiedy „przepukliny” tłuszczowe w tkance podskórnej. Szwy usuwane są około tydzień po zabiegu, a rekonwalescencja trwa około 3 tygodnie