Kiedy najlepiej zrobić operację plastyczną?

Wybierając termin operacji plastycznej należy pamiętać o kilku bardzo ważnych sprawach:

  • Mój stan zdrowia. Czy aktualny stan zdrowia pozwala na przeprowadzenie operacji. W wielu przypadkach operacja plastyczna wiąże się ze znieczuleniem ogólnym, które jest obciążające dla zdrowia, ze stresem który wpływa na nasz metabolizm. Niebagatelny wpływ na stan zdrowia ma również nasze odżywienie. Osoba po bardzo restrykcyjnej diecie może być w pewnym okresie metabolicznie nieprzygotowana do operacji, niedożywienie uniemożliwia prawidłowe gojenie.
  • Gotowość psychiczna do zabiegu. Dużą rolę w procesie leczenia odgrywa nasze nastawienie. Jeśli Pacjentka ma racjonalne oczekiwania, przemyślała temat operacji plastycznej, przedyskutowała wszystkie wątpliwości z prowadzącym chirurgiem plastycznym – ma dużo większe szanse na dobry proces psychicznej rekonwalescencji po operacji i pozytywną ocenę rezultatów zabiegu.
  • Możliwość spokojnej rekonwalescencji. Po każdym zabiegu potrzebny jest czas na zagojenie. Czym bardziej rozległy uraz, większa metamorfoza, tym więcej czasu potrzebujemy, żeby dojść do siebie. Dużym wyrzeczeniem może być dla niektórych konieczność zrezygnowania na kilka tygodni z ulubionych treningów sportowych, basenu. Jeśli nie zastosujemy się do zaleceń chirurga plastycznego, zbagatelizujemy konieczność ograniczenia wysiłku fizycznego, może się to wiązać z wystąpieniem powikłań po zabiegu np. długotrwałego i brzydkiego gojenia ran.