ZMNIEJSZENIE PIERSI KRAKÓW
Gigantomastia, czyli przerost piersi stanowi poważny problem natury nie tylko estetycznej, ale przede wszystkim funkcjonalnej. Duże, ciężkie i obwisłe piersi uniemożliwiają zachowanie prawidłowej postawy, uprawianie sportów lub niekiedy cięższych prac domowych. Przerost piersi często łączy się z różnie nasiloną asymetrią. Jedyną skuteczną metodą jest operacyjne zmniejszenie piersi (redukcja biustu).
Zmniejszenie Piersi
NA CZYM POLEGA ZABIEG
Decyzję o rodzaju i rozległości zabiegu zmniejszenia piersi podejmuje się podczas konsultacji z chirurgiem plastycznym. Zakres zmniejszenia piersi zależy przede wszystkim od preferencji pacjentki. Metodę operacji dobiera chirurg w zależności od stopnia przerostu i opadnięcia piersi. Decydująca jest odległość między wcięciem mostka a szczytem brodawki sutkowej. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa około 4-5 godziń. Podczas zabiegu usuwany jest nadmiar gruczołu piersiowego oraz zwiotczałej, rozciągniętej skóry, zwężana jest otoczka brodawki. Cały fragment gruczołu piersiowego usunięty w trakcie zabiegu obligatoryjnie wysyłany jest do badania histopatologicznego. Rany zeszywam warstwowo szwami wchłanialnymi (nie trzeba ich po operacji usuwać) i do ran zakaładam sączki, po to aby zredukować ryzyko wystąpienia krwiaka lub zbiornika chłonki w ranie. Sączki usuwane są po 2-4 dniach. CZY BLIZNY PO ZMNIEJSZENIU PIERSI SĄ WIDOCZNE Blizny po redukcji piersi przebiegają wokół otoczki brodawki (która w trakcie zabiegu zwykle jest redukowana do średnicy około 4.0-4.5cm), w linii pionowej pod brodawką i poziomo w fałdzie podsutkowym. W wyjątkowych przypadkach konieczne jest podczas zmniejszenia piersi również przeszczepienie kompleksu brodawka-otoczka i te zabiegi obciążone są większym ryzykiem zaburzeń gojenia i martwicą skóry przeszczepionej. JAKIE MOGĄ BYĆ POWIKŁANIA PO ZMNIEJSZENIU BIUSTU Powikłania mogące powstać po redukcji piersi to: krwiak, martwica skóry, wydłużone gojenie ran, martwica tkanki tłuszczowej, asymetria piersi. Po każdym zabiegu chirurgicznym występują przejściowe (ustępujące w ciągu kilku miesięcy) zaburzenia czucia skórnego (niedoczulica lub przeczulica). Ważne żeby pamiętać o tym, że po zabiegu redukcji piersi niemożliwe jest karmienie piersią.Efekty
PRZED I PO
Zabieg
WAŻNE INFORMACJE
PRZECIWSKAZANIA DO OPERACJI
Ogólny zły stan zdrowia, zaburzenia krzepliwości krwi, nieleczone choroby- cukrzyca, zaburzenia hormonalne tarczycy, rak piersi, ciąża i karmienie piersią, uczulenie na leki znieczulające, choroby tkanki łącznej
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO OPERACJI PIERSI
Przed zabiegiem wymagam wykonania szeregu badań: diagnostykę zawsze rozpoczyna badanie usg piersi, a u Pacjentek po 40 roku życia również mammografia, RTG klatki piersiowej, konsultacja stomatologa i ginekologa (w celu wykluczenia utajonych ognisk zapalnych).
Poza tym konieczna jest konsultacja internisty oraz aktualne badania krwi. Minimum miesiąc przed zabiegiem należy całkowicie odstawić palenie tytoniu. W trakcie zabiegu stosowana jest dodatkowa profilaktyka przeciwzakrzepowa.
REKOWALESCENCJA
Gojenie po zmniejszeniu piersi trwa około 4-6 tygodni. Podczas zmniejszania piersi skóra i tkanka podskórna zeszywane są kilkoma warstwami nici wchłanialnych (gojenie skóry trwa około tydzień i nie wymaga zdjęcia szwów), w tym czasie nie wolno rany moczyć i stosować na ranę żadnych kosmetyków.
Przez pierwsze 4 tygodnie po redukcji piersi zaleca się noszenie specjalnie dobranego biustonosza 24h (zdejmujemy tylko do zmiany opatrunku lub kąpieli), bezwzględny zakaz wysiłku fizycznego, wykonywania cięższych prac domowych, dźwigania powyżej 3kg, uprawiania sportów, chodzenia do sauny, na basen i opalania.
CZY ZABIEG DAJE TRWAŁY EFEKT
Z reguły wycięcie nadmiaru gruczołu i skóry pozwala na uzyskanie stabilnego rozmiaru biustu. Z biegiem czasu jednak skóra i tkanka podskórna wiotczeją i piersi będą opadały. Ważne jest, aby utrzymywać stabilną masę ciała po zabiegu, nosić wygodny, podtrzymujący biust stanik i nie opalać skóry.