Wypełniacze (kwas hialuronowy)

 
Wypełniacze to substancje używane w medycynie estetycznej do poprawy wolumetrii (objętości), wyrównania asymetrii, ubytków tkanki podskórnej twarzy oraz do modelowania ciała. Wraz z upływem czasu najszybciej starzeje się tkanka tłuszczowa, przez co dochodzi do jej zaniku, wiotka skóra traci naturalne podparcie i opada. Przez to np. na twarzy widoczne są pogłębione bruzdy nosowo-wargowe oraz wiszące"chomiki". W medycynie przeciwstarzeniowej często wykorzystuje się wypełniacze do wyrównania ubytków tkanki podskórnej, wypłycenia głębokich bruzd.
 

Zabieg

WAŻNE INFORMACJE

 

JAKI PREPARAT WYBRAĆ

Najczęściej w celu poprawy objętości podawane są na drodze wstrzyknięć (iniekcji) preparaty usieciowanego kwasu hialuronowego lub przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. Szeroka gama gotowych, sterylnych ampułek z kwasem hialuronowym umożliwia indywidualne dobranie preparatu do głębokości podania, okolicy twarzy lub ciała oraz potrzeb skóry. Po to, aby kwas hialuronowy utrzymywał określoną objętość i miał przewidywalny czas działania stosuje się sieciowanie, czyli termiczne lub chemiczne łączenie łańcuchów kwasu hialuronowego, które stają się bardziej odporne na biodegradację (czyli naturalny rozkład zachodzący w ludzkim organizmie na skutek działania enzymu hialuronidazy).

W celu uniesienia skóry stosowane są preparaty gęste, "twarde"; natomiast do wypłycenia zmarszczek powierzchownych, modelowania i nawilżenia czerwieni wargowej wybieramy usieciowany kwas hialuronowy o plastycznej konsystencji.

ILE TRWA GOJENIE PO ZABIEGU

Bezpośrednio po podaniu kwasu hialuronowego może wystąpić obrzęk, siniak w miejscu wkłucia. Głęboko tkance podskórnej mogą być wyczuwalne depozyty kwasu hialuronowego, których nie należy masować. Miejsce wkłucia trzeba chronić przed zabrudzeniem do czasu całkowitego zagojenia się (nie wolno korzystać z basenu/sauny przez około tydzień).

JAKIE MOGĄ BYĆ POWIKŁANIA

Powikłania po podaniu usieciowanego kwasu hialuronowgo najczęściej wynikają z nieprawidłowego podania lub zbyt dużej ilości preparatu oraz niestosowania się do zaleceń pozabiegowych. W trakcie zabiegu może dojść do uszkodzenia naczyń tętniczych i niedokrwienia skóry, po zabiegu kwas może migrować, nasilać obrzęki, w przypadku nadkażenia biofilmem bakteryjnym w miejscu podania występuje infekcja. Produkty wstrzykiwane do skóry i tkanki podskórnej mogę również wchodzić w interakcje, powodować uczulenie.

ILE UTRZYMUJĄ SIĘ EFKETY ZABIEGU I CZY ZABIEG TRZEBA POWTÓRZYĆ

Każdy z producentów kwasu hialuronowego podaje orientacyjny czas wchłaniania się preparatu – zwykle nie przekracza on roku. Po całkowitym wchłonięciu się prepratu można ponownie wykonać zabieg z użyciem wypełniacza, nie jest to jednak konieczne. Wchłanianie się kwasu hialuronowego następuje stopniowo, przez co skóra traci podparcie i opada.

Jeżeli masz pytania, skontaktuj się z nami!