Usuwanie znamion

 
Znamiona skórne to najczęściej łagodne, melanocytowe zmiany na skórze, których przybywa wraz z wiekiem. W szczególnych sytuacjach, pod wpływem drażnienia mechanicznego, ekspozycji na promieniowanie UV (słońce, solarium) dochodzi do przemiany w zmianę złośliwą. Zaleca się usuwanie znamion skórnych w sytuacjach, gdy są one drażnione, zmieniają się, szybko rosną. Zaleca się, aby znamiona kontrolował regularnie specjalista dermatolog. Domeną chirurgii plastycznej jest usuwanie znamion (oraz nowotworów skóry) w trudnych lokalizacjach np. na powiece, małżowinie usznej, wardze. W większości przypadków ubytek po wycięciu znamienia zamykany jest za pomocą plastyki miejscowej, natomiast w szczególnych sytuacjach (gdy znamię jest znacznych rozmiarów) konieczny jest przeszczep własnej skóry. Po każdym zabiegu chirurgicznym usunięcia znamienia na skórze w miejscu operowanym pozostaje blizna.
 

Zabieg

WAŻNE INFORMACJE

 

Jeżeli masz pytania, skontaktuj się z nami!

Wskazania do zabiegu
  • Znamiona barwnikowe w lokalizacji drażnionej (skóra owłosiona głowy, miejsce ocierania się bielizny lub paska, stopy).
  • Znamiona barwnikowe zakwalifikowane do wycięcia przez dermatologa na podstawie badania dermatoskopowego.
  • Znamiona barwnikowe, która ulegają zmianie (rosną, zmienia się ich obrys lub zabarwienie, swędzą, krwawią, pokryte są niegojącym się strupkiem)
  • Inne zmiany skórne (np. kaszaki, brodawki skórne, żółtaki na powiekach).
Przeciwwskazania
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • ciąża i karmienie piersią (decyzja o wycięciu znamienia u Pacjentki ciężarnej musi być skonsultowana z prowadzącym ginekologiem)
  • uczulenie na lek znieczulający
  • skłonność do keloidów (przeciwwskazanie względne)
Rekonwalescencja Gojenie rany po wycięciu znamienia trwa około 7-21 dni (w zależności od lokalizacji). Blizny u osób z chorobami metabolicznymi (np.cukrzyca), chorobami tkanki łącznej – goją się dłużej i mogą pozostawiać brzydką bliznę. W trakcie gojenia rany nie wolno jej moczyć, stosować kosmetyków na skórę, korzystać z basenu, solarium, sauny. Ranę należy chronić przed urazami. Po całkowitym zagojeniu rany i po usunięciu szwów zaleca się unikać promieniowania UV przez minimum 6 mcy. Wskazane jest stosowanie żelu silikonowego na modelującą się bliznę w celu przyspieszenia procesu przebudowy blizny.