Przeszczep tłuszczu do piersi (lipotransfer)
Przeszczep tłuszczu do piersi jest bezpieczną metodą służącą nie tylko powiększeniu, ale przede wszystkim ujędrnieniu i regeneracji skóry piersi i dekoltu.
Opis
NA CZYM POLEGA ZABIEG?
NA CZYM POLEGA ZABIEG I W JAKIM ZNIECZULENIU JEST PRZEPROWADZANY
Zabieg przeszczepienia tłuszczu do piersi przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym i polega na pobraniu własnego tłuszczu np. z brzucha lub ud i po odpowiednim przygotowaniu przeszczepieniu go do piersi w postaci nano tłuszczu. Zabieg przeszczepu tłuszczu przeprowadzany jest specjalnymi kaniulami, które pozwalają na zachowanie przeszczepianej tkanki tłuszczowej w bardzo dobrym stanie, co wydłuża czas przeżycia adipocytów (komórek tłuszczowych). Należy pamiętać, że w trakcie jednorazowego zabiegu lipotransferu własnym tłuszczem wolno przeszczepić do każdej piersi po około 150-200ml tłuszczu (objętość maksymalnie 1 miseczki biustonosza). Dla uzyskania większego efektu - więcej niż jeden rozmiar, zabieg przeszczepienia tłuszczu do piersi należy powtórzyć po kilku miesiącach. Własny tłuszcz częściowo ulega wchłonięciu – w ciągu roku jest to objętość około 30-50% podanego przeszczepu. W JAKIM WIEKU NAJLEPIEJ ZROBIĆ ZABIEG Nie ma ograniczeń wiekowych w przypadku lipofilingu. Warunkiem wykonania zabiegu jest nadmiar tkanki tłuszczowej w przynajmniej jednej okolicy ciała. JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO PRZESZCZEPU TŁUSZCZU Przed zabiegiem ważne jest ustabilizowanie masy ciała, dobry ogólny stan zdrowia, rzucenie palenia tytoniu minimum miesiąc przed zabiegiem. JAK PRZEBIEGA GOJENIE I ILE TRWA REKONWALESCENCJA PO PRZESZCZEPIE TŁUSZCZU W przypadku zabiegu goją się dwa miejsca operacyjne: miejsce biorcze, z którego tłuszcz został odessany oraz miejsce biorcze, czyli piersi, do których tłuszcz przeszczepiono. Zwykle okres gojenia trwa do około miesiąca. W pierwszym tygodniu po powiększeniu piersi własnym tłuszczem nie wolno stosować kosmetyków, konieczne jest odkażanie miejsc wkłuć. W pierwszych dniach po zabiegu możliwy jest wyciek przejrzystego płynu z miejsca po wkłuciu kaniuli w okolicy dawczej tłuszczu. Pierwsze 2-4 tygodni – w tym okresie może utrzymywać się obrzęk, zasinienia piersi oraz miejsc, z których pobrano tłuszcz. W tym czasie wchłaniają się siniaki, zmniejsza się obrzęk. Przez pierwsze 2 tygodnie zaleca się noszenie specjalnie dobranego biustonosza 24h (zdejmujemy tylko do zmiany opatrunku lub kąpieli), bezwzględny zakaz wysiłku fizycznego, wykonywania cięższych prac domowych, dźwigania powyżej 3kg, uprawiania sportów, chodzenia do sauny, na basen i opalania. Konieczne jest noszenie bielizny uciskowej na miejsca po liposukcji przez około 4 tygodnie. JAK PIELĘGNOWAĆ BLIZNY PO ZABIEGU Tłuszcz jest pobierany i przeszczepiany przy użyciu wąskich kaniul, które pozostawiają na skórze bliznę długości około 2-4mm. Miejsca te goją się około 10 dni, wymagają ochrony przed zabrudzeniem, po zabiegu nie zaleca się opalania blizn przez minimum 6 miesięcy. Obszar w tkance podskórnej, z którego tłuszcz został pobrany kaniulą wymaga w przebiegu gojenia masowania i natłuszczania. Jest to wskazane dlatego, że, skóra i tkanka podskórna w miejscu biorczym może w trakcie gojenia się stwardnieć i goić się z widocznymi nierównościami, zagłębieniami.Zabieg
WAŻNE INFORMACJE
JAKIE MOGĄ BYĆ POWIKŁANIA PO LIPOTRANSFERZE
Zabieg liposukcji może wiązać się z wystapieniem powikłań miejscowych i ogólnoustrojowych. Powikłania miejscowe to np. krwiak w tkance podskórnej, zakażenie miejsca biorczego, martwica skóry, nierówności w przebiegu gojenia się. Duże liposukcje (powyżej 3 litrów) związane są również z ryzykiem wystąpienia powikań zakrzepowo-zatorowych, zatorowości tłuszczowej stanowiących bezpośrednie zagrożenie życia.
Wszczepienie tłuszczu do miejsca biorczego wiąże się z ryzykiem powstania martwicy tkanki tłuszczowej, torbieli olejowych.
CZY ZABIEG DAJE EFEKT NA ZAWSZE
Tkanka tłuszczowa ulega częściowej resorbcji, nie da się z góry przewidzieć w jakim procencie wchłonie się u konkretnego pacjenta. Zatem ostateczny efekt zabiegu może być różny, w zależności od przypadku. Zmiana masy ciała pacjenta również będzie wpływać na objętość piersi, również tych po przeszczepie tłuszczu.
Po zabiegu przeszczepu tłuszczu do piersi możliwe jest karmienie piersią.
WSKAZANIA DO ZABIEGU
Wskazaniem do zabiegu przeszczepu własnego tłuszczu do piersi są: mały rozmiar piersi, asymetria, blizny i zagłębienia po wcześniejszych zabiegach, wiotkość skóry dekoltu i górnych biegunów piersi.
PRZECIWSKAZANIA
Ogólny zły stan zdrowia, zaburzenia krzepliwości krwi, nieleczone choroby- cukrzyca, zaburzenia hormonalne tarczycy, rak piersi, ciążą i karmienie piersią, uczulenie na leki znieczulające, choroby tkanki łącznej.