PLASTYKA USZU (OTOPLASTYKA)

 
Odstające uszy to jedna z częstszych wad wrodzonych. Najczęściej małżowina uszna jest wykształcona, natomiast niektóre elementy chrzęstne mają nieprawidłową budowę i odpowiadają za szpecące deformacje. W rzadszych przypadkach wada dotyczy odstawania płatka ucha.

Zabiegi plastyczne uszu wykonuje się również u osób z urazami ucha np. po rozerwaniu płatka ucha przez kolczyk (ubytki po tunelach, piercingu) lub w związku ze zniekształceniem małżowiny na skutek nowotworu.
 

Zabieg

WAŻNE INFORMACJE

 

Zabiegowi można się poddać dopiero po ukończeniu wzrostu chrząstki małzowiny usznej- czyli około 6-7 roku życia. Wskazania są rozważane indywidualnie, decyduje rodzaj wady małżowiny uszu, motywacja Pacjenta.

POWIKŁANIA PO PLASTYCE USZU

Po operacji uszu mogą wystąpić powikłania wczesne (krwawienie, krwiak, rozejście rany, martwica chrząstki, odczyn zapalny na szwy) oraz odległe (odejście małżowiny, zniekształcenie ucha, przebijanie się wewnętrznych szwów przez skórę za uchem).

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

Chrząstka małżowiny usznej jest sprężysta, może po pewnym czasie od zabiegu wrócić do wyjściowego położenia. Uszu po operacji nie wolno obciążać ciężką biżuterią, odciągać lub nosić maseczek z troczkami za uszami.

REKONWALESCENCJA I GOJENIE RAN

Gojenie po plastyce uszu jest bolesne i wymaga od pacjenta dużego poświęcenia. W ciągu pierwszych dwóch dni po zabiegu zmieniany jest opatrunek. Po 2 tygodniach usuwane są szwy. Po usunięciu szwów przez 4 tygodnie należy nosić 24h opaskę elastyczną i unikać urazów. Przez następne 4 tygodnie zaleca się zakładanie opaski elastycznej na noc.
 

Opinie

PACJENCI PO ZABIEGU

 

Jeżeli masz pytania, skontaktuj się z nami!