LIFTING TWARZY
Lifting twarzy to rozległy zabieg pozwalający uzyskać redukcję nadmiaru skóry i tkanki podskórnej, wymodelować owal twarzy, zniwelować „chomiki” i zbędny podbródek.
Opis
NA CZYM POLEGA ZABIEG?
NA CZYM POLEGA ZABIEG? Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem planowane są linie cięć na granicy skóry owłosionej głowy w okolicy skroni, tuż przed uchem i za uchem (w linii włosów). W trakcie zabiegu skórę i tkankę podskórną ostrzykuje się roztworem soli fizjologicznej z adrenaliną, następnie wykonuje nacięcia wzdłuż wcześniej wyznaczonych linii, usuwa nadmiar skóry i podnosi powięź (SMAS – superficial musculoaponeurotic system), co pozwala na uzyskanie właściwego efektu liftingującego. Samo usunięcie nadmiaru skóry daje krótkotrwałe efekty. W trakcie liftingu (w zależności od wskazań) wykonywana jest liposukcja lub plastyka podbródka z osobnego cięcia. Dodatkowo w przypadku operacji szyi, koniecznej jest dodatkowe nacięcie skóry pod brodą, które umożliwia zeszycie pasm powięziowych szyi (platysmy).Efekty
PRZED I PO
Zabieg
WAŻNE INFORMACJE
W JAKIM WIEKU NAJLEPIEJ ZROBIĆ ZABIEG
Najczęściej na operację decydują się kobiety i mężczyźni po 50 roku życia. Nie ma jednak granicy wiekowej. Decydującym wskazaniem do operacji jest nadmiar wiotkiej skóry (który może być bardzo widoczny np. po drastycznym odchudzeniu się). Bezwzględnym kryterium umożliwiającym planowanie zabiegu jest dobry stan zdrowia, prawidłowe wyniki badań krwi i odstawienie palenia tytoniu minimum miesiąc przed operacją.
W JAKIM ZNIECZULENIU MOŻNA ZROBIĆ LIFTING
Operacja przeprowadzana jest w warunkach szpitalnych, w znieczuleniu ogólnym, trwa około 3-4 godziny. Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu 1-2 doby.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO LIFTINGU TWARZY I SZYI
Do zabiegu konieczne jest wykonanie szeregu badań zleconych przez chirurga. Konieczne jest również wyleczenie wszelkich ognisk zapalnych (najczęściej w zębach), odstawienie palenia tytoniu. Ważne aby przed zabiegiem skóra nie była podrażniona (np. zabiegami kosmetologicznymi, laserowymi), bez stanów zapalnych, bez świeżej opalenizny. Po zabiegu zaleca się utrzymywanie stabilnej masy ciała.
JAK PRZEBIEGA GOJENIE I ILE TRWA REKONWALESCENCJA PO LIFTINGU TWARZY I SZYI
Gojenie po liftingu twarzy i szyi trwa minimum 4-6 tygodni. Dreny usuwane są w 1-3 dobie (w zależności od ilości płynu w drenach), szwy usuwane są po około 10-14 dniach. Przez minimum 2 tygodnie nie wolno stosować na skórę twarzy i gojące się rany żadnych kosmetyków. Obrzęk tkanki podskórnej może się utrzymywać w różnym nasileniu przez około 4 tygodnie. W ciągu 2 miesięcy po zabiegu obowiązuje zakaz korzystania z sauny i basenu. Gojenie i modelowanie blizn trwa około 6 miesięcy (w tym okresie nie wolno opalać skóry).
JAK PIELĘGNOWAĆ BLIZNY PO OPERACJI
Blizny po liftingu twarzy modelują się przez kilka miesięcy. Są prowadzone w linii przedwłosowej i przedusznej, warto więc zadbać, aby były jak najmniej widoczne. Przez pierwsze miesiące blizny są twarde i różowe, w tym okresie zaleca się stosowanie preparatów wspierających modelowanie (blednięcie i uelastycznienie) blizn np. żel silikonowy, który nakłada się na blizny 2 razy dziennie. Blizn nie wolno opalać. Dla przyspieszenia procesu remodelingu blizn wskazane są zabiegi laserem frakcyjnym CO2 oraz masaże (uciskanie) blizn.
JAKIE MOGĄ BYĆ POWIKŁANIA PO LIFTINGU
Do najrzadszych, a zarazem najcięższych powikłań pooperacyjnych zaliczana jest martwica skóry. Takie powikłanie zwykle ma związek ze zbyt dużym napięciem skóry, agresywnym preparowaniem tkanek w trakcie zabiegu oraz z paleniem tytoniu i miażdżycą drobnych naczyń. Do lżejszych, ale częściej występujących powikłań, należą problemy z gojeniem ran. Mogą one wynikać z reakcji alergicznej na szwy lub nadkażenia rany na skutek nieprawidłowej pielęgnacji i nieprzestrzegania restrykcji pooperacyjnych.
CZY ZABIEG DAJE EFEKT NA ZAWSZE
Zabieg zwykle daje efekt na około 10-15 lat. Zależy to jednak od indywidualnych czynników, takich jak stan skóry, nawodnienia, masy ciała i innych czynników (ewentualnych chorób, zaburzeń hormonalnych), które mogą wystąpić w późniejszym czasie i nie mają związku z operacją. Po całkowitym zagojeniu się ran warto dbać o kondycję skóry, nie opalać się.