PIERSI są atrybutem kobiecości. O czym warto wiedzieć?

Problemami piersi zajmuję się od około 15 lat. Przeszłam wszystkie etapy szkolenia w zakresie diagnostyki obrazowej pod kontrolą USG, badań inwazyjnych (biopsje) oraz operacji onkologicznych i rekonstrukcyjnych u Pacjentek z rakiem piersi. Od 5 lat zajmuję się również chirurgią plastyczną i poprawianiem wyglądu piersi małych, opadniętych lub zbyt dużych, które są ogromnym kompleksem u wielu kobiet.

 

Dlaczego warto dbać o piersi?

Piersi są atrybutem kobiecości. Często ich wygląd ma duży wpływ na naszą samoocenę i dobre samopoczucie. Rozmiar piersi może niekiedy utrudniać dobór bielizny lub podejmowanie aktywności fizycznej (np. uprawianie sportu). Nowotwory złośliwe piersi są niestety częste, występują statystycznie u co dwunastej kobiety na całym świecie. Wczesne wykrycie raka umożliwia całkowite wyleczenie, dlatego warto się badać, korzystać z profilaktyki.

 

Kiedy rozważyć zabieg estetyczny?

Decydujące w podejmowaniu decyzji o operacji plastycznej jest przede wszystkim nastawienie Pacjentki, wiek jest drugorzędny. Gdy rozważamy zabieg estetyczny, mający poprawić wygląd piersi, warto najpierw je zbadać, czy są zdrowe, a następnie zwrócić się o poradę do chirurga plastycznego. Chirurg doradzi, jakie są aktualne możliwości (zależne od wieku, problemu) poprawy wyglądu piersi. Nie wszystkie operacje są możliwe do wykonania u danej Pacjentki, najważniejsze jest indywidualne podejście.

 

Możliwości chirurgii plastycznej są bardzo rozległe, ale mają granice. Każdy zabieg ma na celu poprawę wyglądu, sprostanie oczekiwaniom Kobiety, zawsze  jednak wiąże się z pewnymi trudami i kilkutygodniowym okresem rekonwalescencji. Te wszystkie czynniki należy brać pod uwagę, planując operację.

 

Wszystkie Panie dbające o swoje zdrowie serdecznie zapraszam na badanie profilaktyczne – USG. Zachęcam również do konsultacji chirurgicznej, jeśli rozważacie Panie poprawienie wyglądu piersi. Wiele informacji ogólnych znaleźć można na mojej nowej stronie internetowej, zapraszam do lektury.