PODNIESIENIE PIERSI

KRAKÓW

 
Podniesienie piersi (mastopeksja) jest zabiegiem dedykowanym dla Pań, których piersi na skutek karmienia, odchudzania lub wraz z upływającym czasem utraciły jędrność i obwisły. Jedyną metodą pozwalającą na odzyskanie prawidłowego położenia piersi i usunięcia nadmiaru wiotkiej skóry jest operacyjna korekta.
 

Zabieg

WAŻNE INFORMACJE

 
W JAKIM WIEKU NAJLEPIEJ ZROBIĆ ZABIEG PODNIESIENIA BIUSTU

Nie ma ograniczeń wiekowych do operacji mastopeksji. Pamiętać jednak należy o kilku istotnych konsekwencjach operacji. Podczas podniesienia piersi, w związku z cięciem okrężnym wokół otoczki, może dojść do uszkodzenia przewodów mlekowych i pacjentka w przyszłości nie będzie mogła karmić piersią. Ponadto, jeśli kobieta ma niewyrówną masę ciała i planuje schudnąć, lepiej decyzję o operacji odłożyć, gdy waga się unormuje. Jeżeli po operacji podniesienia biustu pacjentka dużo schudnie lub przytyje, efekt estetyczny zabiegu zostanie zniszczony – skóra zwiotczeje i rozciągnie się.

W JAKIM ZNIECZULENIU WYKONYWANA JEST MASTOPEKSJA

Operację podniesienia piersi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu pacjentka spędza jedną dobę w szpitalu. Jeśli pacjentka wymaga niewielkiego uniesienia piersi, a w szczególności zwężenia otoczki brodawki, zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO PODNIESIENIA BIUSTU

Do operacji wymagane są aktualne badania obrazowe: usg piersi, u kobiet po 40. rok życia dodatkowo mammografia. Ponadto konieczne są konsultacje (stomatologiczna, ginekologiczna oraz ewentualnie specjalistów z innych dziedzin, jeśli pacjentka pozostaje w leczeniu specjalistycznym). Konieczny jest aktualny rentgen klatki piersiowej oraz badania krwi. Przed operacją przeprowadzana jest również konsultacja z antestezjologiem, który będzie czuwał na pacjentką w trakcie i po opreracji. Listę wszystkich niezbędnych do zabiegu zaleceń daję pacjentce po zbadaniu i zebraniu wywiadu w trakcie konsultacji. Na wstępną konsultację przed operacją nie wymagam żadnych badań, warto zabrać ze sobą ostatnie usg/mammografię, dokumentację medyczną z przebytych hospitalizacji, listę przyjmowanych leków (jeśli dotyczy).

JAK PRZEBIEGA GOJENIE I ILE TRWA REKONWALESCENCJA PO LIFTINGU PIERSI

Gojenie powierzchownych ran na skórze trwa około 2 tygodnie. Jest on jednak osobniczo nieco zmienny. Szwy w tkance podskórnej rozpuszczają się do około 2-3 miesięcy. Proces gojenia się głębszych warstw trwa około 2 miesięce. W tym czasie pacjentka nie może uprawiać sportów, tańczyń, dźwigać, leżeć na brzuchu. Piersi należy chronić przed urazem i zabrudzeniem, nie wolno korzystać z sauny i basenu. Zaleca się noszenie specjalnie dobranego biustonosza bez fiszbin. Przez około 1-6 mcy na skórze w okolicy blizn i brodawki mogą występować zaburzenia czucia skórnego w postaci niedoczulicy lub przeczulicy. W trakcie modelowania blizn (czyli około 6-12 miesięcy po zabiegu) nie zaleca się opalania. Przeprowadzenie zabiegu może uniemożliwić karmienie piersią w przyszłości. Proces i efekt gojenia się ran zależy od indywidualnych predyspozycji, rozległości zabiegu oraz przestrzegania zaleceń pooperacyjnych.

JAK PIELĘGNOWAĆ BLIZNY PO PODNIESIENIU PIERSI

Około 2-3 tygodnie po zabiegu rany są już zagojone i rozpoczyna się proces modelowania blizn. Trwa on kilka miesięcy, czasem dłużej. W trakcie dojrzewania blizna zmienia się, blednie, staje bardziej plastyczna. W tym czasie nie wolno blizn opalać, wskazane jest natłuszczanie, masowanie polegające na uciskaniu i „szczypaniu” blizny. Blizn nie wolno rozciągać, konieczne jest noszenie biustonosza, który da piersiom odpowiednie podparcie, aby nie opadały i nie rozciągały blizn. W sytuacjach, gdy blizny są długo twarde, ciemne, niekiedy bolesne, metodą wpierającą leczenie blizn są zabiegi laserowe, radiofrekwencja mikroigłowa. Seria zabiegów dobierana jest indywidualnie.

JAKIE MOGĄ BYĆ POWIKŁANIA PO OPERACJI MASTOPEKSJI

Podniesienie piersi wiąże się zwykle z niebolesnym gojeniem. Natomiast jak każda ingerencja chirurgiczna może wiązać się z wystąpieniem powikłań. Powikłania chirurgiczne to rzadko występujące krwawienie, rozejście rany, przedłużone gojenie się, odczyn uczuleniowy na szwy chirurgiczne, zaburzenia czucia skórnego lub martwica skóry.

CZY ZABIEG DAJE EFEKT NA ZAWSZE

Jak większość zabiegów operacyjnych, również podniesienie piersi, umożliwia poprawę wyglądu na pewnien czas. Przy stabilnej masie ciała, dbaniu o jędrność skóry i noszeniu podtrzymującego biust stanika, efekt mastopeksji powinien utrzymywać się do kilkunastu lat. Proces starzenia nie postępuje jednak liniowo i w różnych okresach życia (np. w trakcie tycia/chudnięcia, zaburzeń hormonalnych, innych problemów zdrowotnych) niekorzystne zmiany w wyglądzie mogą być widoczne w krótkim czasie. Po zabiegu podniesienia piersi zaleca się regularne kontrole USG oraz mammografię.

PRZECIWSKAZANIA DO MASTOPEKSJI

ogólny zły stan zdrowia, nieuregulowana cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża i laktacja, palenie papierosów (zaleca się odstawienie tytoniu minimum 4 tygodnie przed zabiegiem), aktywny rak piersi w trakcie leczenia onkologicznego

CZY LIFTING NIĆMI JEST ALTERNATYWĄ DLA OPERACYJNEGO PODNIESIENIA PIERSI

Niestety nici haczykowe nie mogą unieść ciężkich piersi. Nici rozpuszczalne (złożone z kwasu polimlekowego i kaprolaktanu) mogą być dobrym sposobem na niewielkie uniesienie małych piersi i poprawę jędrności skóry dekoltu.
 

Opinie

PACJENCI PO ZABIEGU

 

Jeżeli masz pytania, skontaktuj się z nami!