LIFTING WARGI GÓRNEJ
operacja Hinderera

 
Zbyt wąska warga górna często powiększana jest przy użyciu kwasu hialuronowego lub własnego tłuszczu. Prawidłowa odległość między słupkiem nosa a czerwienią wargową nie przekracza 10-11mm. Problemem jest jednak korekta wargi górnej, w której wąska czerwień wargowa oddalona jest bardzo od nosa. Wówczas podanie kwasu hialuronowego nie poprawia wyglądu, wręcz przeciwnie powoduje wyłącznie wysunięcie wargi do przodu i podkreśla defekt. W takich sytuacjach zaleca się uwydatnienie czerwieni wargowej poprzez wykonanie nacięcia pod nosem i usunięcia nadmiaru skóry. Blizny w tej lokalizacji po kilku tygodniach stają się bardzo słabo widoczne.
 

Zabieg

WAŻNE INFORMACJE

 

Operacja podniesienia wargi górnej polega na wycięciu nadmiaru skóry (z wargi „białej”) tuż pod nosem w celu wywinięcia i poszerzenia czerwieni wargowej.

Do zabiegu kwalifikują się pacjenci, u których występuje wąska czerwień wargowa i szeroka warga „biała”, czyli obszar skóry pomiędzy słupkiem nosa a brzegiem czerwieni wargowej. Za długi uznaje się dystans powyżej 12mm.

Zabieg podniesienia chirurgicznego wargi górnej ma kilka modyfikacji i różne nazwy np. zabieg Hinderera, Burnhorn lift. liplift. Dzięki chirurgicznemu podniesieniu wargi górnej można znacznie poszerzyć czerwień wargi górnej, bez efektu uwypuklenia ust jakie daje wypełniacz. Trzeba jednak pamiętać, że po zabiegu zostaje blizna pod nosem.

KIEDY NAJLEPIEJ ZROBIĆ ZABIEG CHIRURGICZNEGO PODNIESIENIA GÓRNEJ WARGI

Zabieg wykonuję zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Do zabiegu kwalifikują się osoby pełnoletnie, które chcą poprawić wygląd górnej wargi, a nie zamierzają powiększać jej przez podanie usieciowanego kwasu hialuornowego. Najważniejsze kryteria istotne w kwalifikacji do zabiegu chirurgicznego podniesienia wargi górnej są: odległość od słupka nosa do czerwieni wargowej (czasem jest to określane jako szeroka „warga biała”) oraz wąska warga górna.

W JAKIM ZNIECZULENIU MOŻNA ZROBIĆ LIP LIFT

Zabieg lip-lift wykonuję w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu pod skórę wstrzykuję lek znieczulający i pacjent nie odczuwa dolegliwości. Niestety w trakcie takiego zabiegu nie da się swobodnie rozmiawiać, gdyż pole operacyjne nie może się ruszać.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO OPERACJI GÓRNEJ WARGI

Poza niezbędnymi badaniami krwi, które przed zabiegiem zleca lekarz, ważne aby pacjentka była zdrowa (nie można operować, w trakcie infekcji np. opryszczki), przed zabiegiem konieczne jest wyleczenie ewentualnych ognisk zapalnych w jamie ustnej. Względnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest obecny w wargach kwas hialuronowy. Preparat użyty wcześniej do modelowania wielkości i kształtu ust wchłania się zwykle do roku. Wykonanie zabiegu na powiększonych kwasem hialuronowym ustach może skutkować zwiększonym obrzękiem tej okolicy oraz wystąpieniem po jamiś czasie asymetrii.

JAK PRZEBIEGA GOJENIE I ILE TRWA REKONWALESCENCJA PO OPERACJI PODNIESIENIA WARGI GÓRNEJ

Gojenie po liftingu wargi górnej trwa kila tygodni (do około miesiąca) i jest dla pacjentki dosyć uciążliwe. W trakcie gojenia należy dezynfekować ranę i zasłaniać sterylnym opatrunkiem, nie wolno szeroko otwierać ust, żuć twardych pokarmów, trzeba również ograniczyć mówienie.

JAK PIELĘGNOWAĆ BLIZNY PO LIFTINGU GÓRNEJ WARGI

W pierwszych dwóch tygodniach po zabiegu obowiązuje sterylność rany, należy skórę dezynfekować i nakładać maść z antybiotykiem zaleconą przez chirurga. W kolejnych tygodniach, gdy rana już się zagoi i następuję tworzenie blizny, konieczne jest natłuszczanie blizny i bezwzględna ochrona przed promieniowaniem UV. Dla poprawy wyglądu blizn, około 1-2 miesiące po zabiegu, można wykonać zabieg laserem frakcyjnym CO2 (zwykle wskazana jest seria 2-4 zabiegów w odstępach co miesiąc).

JAKIE MOGĄ BYĆ POWIKŁANIA PO PODNIESIENIU WARGI GÓRNEJ

Po operacji podniesienia wargi górnej mogą wystąpić powikłania w postaci wydłużonego gojenia, odczynu zapalnego na szwy, zakażenia rany, rozejścia brzegów rany. Większość z tych powikłań wiąże się z nieprzestrzeganiem zaleceń pooperacyjnych.

CZY ZABIEG DAJE EFEKT NA ZAWSZE

Chirurgiczne podniesienie górnej wargi daje efekt trwałego wywinięcia (poszerzenia) czerwieni wargi górnej. Przeprowadzenie zabiegu nie jest w przyszłości przeciwwskazaniem do ewetnualnego powiększenia lub nawilżenia ust usieciowanym kwasem hialuronowym, wskazane jest jednak zachowanie odstępu minimum 6 miesięcy między zabiegami.

Jeżeli masz pytania, skontaktuj się z nami!